Znáte svoje zdroje?

V současnosti se hodně mluví o přepisu limbického otisku. Asi víte, o co jde. Stručně řečeno je to o tom, že všechny naše zkušenosti se do nás specifickým způsobem otiskly a postupně nás podmínily k tomu, abychom svůj život zažívali určitým (ve většině případů poměrně negativním) způsobem. Během života (ve skutečnosti během životů) se v každém z nás vytvořila specifická struktura – osobnostní struktura plná strachu, studu, bolesti, kontroly, popírání a vyhýbání se.

Velká vlna právě probíhajícího probouzení spočívá v osvobozování se od zátěže těchto osobnostních struktur. Na toto téma bych se dnes chtěl podívat blíže a také způsobem, který není úplně běžný.

Obvykle se s limbickým otiskem pracuje tak, že negativní zkušenost „přepíšete“ zkušeností pozitivní. Velkým usnadněním je vlastnost lidského mozku, kterému stačí si skutečnost pouze představovat a už tak vznikají nová neuronová propojení. Lidský mozek totiž nerozlišuje mezi realitou a představou. Skrze nová neuronová propojení a zánik těch starých vzniká nová, zdravější struktura umožňující radostnější prožívání života.

(V naší práci tomuto kroku říkáme jednoduše přepis struktur.)

Uvedu názorný příklad. Muž, v jehož rodě je přítomné finanční strádání, může pozitivně těžit z řízených vizualizací, kdy si bude představovat, že v jeho životě je přítomná hojnost. Chudoba totiž v jeho systému existuje rovněž na úrovni emočního prožívání a přesně do tohoto aspektu osobnostní struktury bude vizualizační přepis mířit. Klíčové je otevřít se představě hojnosti a tuto představu pocítit jako by byla reálná. V tu chvíli vznikají nová propojení a první záblesky něčeho zdravějšího.

(Dalším krokem je samozřejmě odhalení způsobů jednání, které k chudobě fakticky vedou, a osvojení si těch, které vedou k rozkvětu hojnosti, jako například zodpovědnost, pracovitost, uvážlivost atd.)

Další názorný příklad může být tento. Žena, v jejímž životě jsou přítomné zkušenosti ponižování muži, může pozitivně těžit z vizualizací, kdy ji muži ctí. Pokud s touto praxí stráví denně například patnáct minut, bude to mít blahodárný dopad na míru její sebelásky a začne uzdravovat její vztah k mužům.

(Součástí takového léčení bude odhalení způsobů, jimiž se ona sama snižuje a zrazuje.)

Hodně účinné je praktikovat večer před usnutím nebo ráno po probuzení. V některých tantrických knihách je jednou z prvních technik tzv. meditace na vnitřního milence, což je vizualizace, která člověka propojuje se stavy přijetí a milovanosti. Je to forma přepisu mnoha zkušeností nepřítomnosti nebo nedostatku lásky a pozornosti, které ve svých osobnostních strukturách tady na Zemi nese téměř každý.

white flower growing on crack street, soft focus

Možná Vám tyto techniky připomínají film Tajemství (Secret), kde se mluví o manifestaci požadované reality. Lidé dnes hodně mluví o tom, že si něco „přitáhnou“, a toto téma je zahaleno velkým množstvím lží a iluzí. Ano, přepis nezdravé struktury se samozřejmě nějak projeví i ve hmotné realitě a s tím je možné pracovat.

Důležité je však pochopit toto.

Pokud Vaše snaha vytvořit ve Vašem životě něco jiného než máte pramení z tendence vyhnout se neuvolněným emočním vrstvám, potom bude mít Vaše praxe malý nebo žádný efekt. Je to úplně stejné jako když si dítě odře koleno. Nejdříve je třeba z rány odstranit hlínu a štěrk a až potom můžete aplikovat hojivý krém.

Zraněné místo v psychologické struktuře nese množství emocí, které je třeba „odložit“.naší práci tomu říkáme léčení ran. Někdy je třeba se vyvztekat. Někdy je třeba se vyplakat. Někdy je třeba pocítit vlny ochromujícího strachu. Pokud byl tomuto procesu dán prostor, potom můžete začít s přepisem a vše půjde dobře. Časem (někdy velmi rychle) se začne pozitivně měnit i Vaše životní situace.

A nyní bych to celé rád posunul o krok dál.

Kde člověk najde zdroje všech těch kvalit, které potřebuje pro přepis?

Může se to zdát snadné. Prostě si to představíte ne? Někdy však může být náročné se s některými prožitky spojit a i když se zdá, že to jde, vždy se opíráte o pouhý střípek toho, co je ve skutečnosti možné.

Čím to? Většinou totiž člověk čerpá z vyprahlosti vlastní osobnostní struktury.

Potřebujete najít pramen lásky, důvěry, autentické síly a radosti.

Abyste tento pramen našli, potřebujete Vaši psychologickou strukturu překročit.

Toho docílíte skrze meditaci a to je klíčový bod tohoto článku.

Pro mnoho lidí je v pořádku pohybovat se na povrchu. Každý má svůj čas a tak můžete roky docházet na terapie a zabývat se Vaším příběhem. Terapie bez spirituálního přesahu je taková psychická masáž. Uleví Vám, ale dlouhodobě Vaši žízeň neutiší. Neukáže Vám totiž jak najít onen životodárný pramen a tak budou zdroje, z nichž čerpáte, nadále velmi omezené.

Je pravda, že ne každého spaluje žízeň po pravdě, ale když se jednou probudí, budete hledat, dokud nenajdete. Tato žízeň je touha po návratu domů. Je to nejhlubší touha lidského srdce po spočinutí v poznání sebe sama.

Ve světě je mnoho duší, které hledají hloubku, a povrchní přístupy nebudou mít v jejich případě žádný efekt. Povrchní snahy jejich utrpení spíš jen prohloubí, protože se zdá, že „ostatním to přece funguje. Co je se mnou špatně, že se nic nemění?“

Na cestě kultivace meditace (poznávání esence bytí) se zdroje, z nichž člověk čerpá, zcela přirozeně prohlubují do stavů, které se stávají tou nejkrásnější medicínou na zranění a „prázdná“ místa v osobnostní struktuře praktikujícího. Přichází láska, autentická síla a svoboda.

Smyslem meditace není nic menšího než spočinutí v té nejhlubší blaženosti – ve stavu svrchovaného naplnění – a tak její kultivace dramaticky rozšiřuje Vaši kapacitu daleko za to, co si dokážete představit, a má obrovský pozitivní dopad na celý život.

A proto až příště zavřete oči a zaměříte pozornost dovnitř, uvědomte si, že vstupujete do posvátného prostoru. Nedovolte, aby se z toho stalo odsezených patnáct minut, kdy se člověk snaží „nemyslet“. Vždy se dobře připravte, protože vyrážíte na vzrušující cestu objevování Boha…hluboko ve vlastním Srdci.

Pokud si myslíte, že nemáte čas, doporučuji o tom popřemýšlet a možná přehodnotit žebříček priotrit. Pokud nemáte s meditací zkušenosti, doporučuji začít.

Jednou měsíčně pořádáme večerní setkání, kde se tématu meditační praxe věnujeme a prohlubujeme ho. Rádi Vás podpoříme.

Kéž Vaši cestu prozáří světlo svobody a lásky! Krásné dny mějte…Jan Nammo…

 

Kushi a Jan Ramin Bradáček
Jsme manželé a spirituální průvodci. Společně provázíme jednotlivce i páry cestou nového paradigmatu života, vedeme transformační skupiny, vychováváme dceru Kailu a syna Aurelia a vybudovali jsme centrum Amrita v Bouzově u Olomouce. 
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.